poniedziałek, 2 maja 2011Proszę, powitajcie mojego kolejnego gościa - Ines Perković.
Jej zdjęcia są pełne światła i pozytywnej energii. Obiecajcie mi, że odwiedzicie jej Flickrową galerię.

Please, welcome my new guest - Ines Perković!
Her photos are full of light & positive energy. You've got to visit her Flickr photostream.

Ines, I'm so honoured You are my guest. (:1.Jak długo zajmujesz się fotografią i co Cię tak właściwie słoniło żeby zacząć robić zdjęcia? / How long have you taken photos & why you start doing this?
Po skończeniu szkoły średnije, prawie 6 lat temu, wzięłam sobie rok wolnego, zanim poszłam do koledżu. Przez ten rok, raze z koleżanką robiłyśmy mnóstwo zdjęć naszymi podstawowymi, amatorskimi aparatami. Co można zrobić takimi aparatami? Niezbyt wiele. Aby zdjęcia te nabrały artystycznego wymiaru (taką przynajmniej miałam nadzieję), wykorzystywałam tylko ustawienia trybu "makro". I wtedy właśnie, w 2005 roku, odkryłam tę małą stronę "Flickr", gdzie fotograficy z całego świata umieszczali swoje zdjęcia, którymi została powalona na kolana. Od tego czasu nigdy nie patrzyłam na {fotografię}, tak jak dziś. Dla mnie to sztuka, jak żadna inna. W tamtych czasach bardziej zajmowałam się malowaniem. Więc od kiedy dołączyłam do Flickra, zaczęłam dodawać tam moje niezbyt wspaniałe prace i zrozumiałam, że nie mogę zrobić już nic więcej z moim podstawowym aparatem. Wtedy zaczęłam zwracam dużą uwagę na aparaty i ustawienia ludzi, których zdjęcia mnie zachwycały. Zakochałam się w Nikonie D80 i wiosną 2007 roku kupiłam swojego pierwszego DSLR.

After I finished highschool almost 6 years ago I took a year off before going to college. During that year a friend and I were taking a lot of photos with our basic point-and-shoot cameras. I mean, what can you do with a point-and-shoot? Not much. So, to be more artistic (or at least I thought I was), I only shot in macro setting. But then this little site called "Flickr" launched in 2005. and photographers all over the world started posting their work and I was blown away by it. Until then, I have never looked at photography as I do now. For me, it was an art like any other. At the time, I was more into painting. So, after I joined Flickr I started posting my not-so-brilliant work and realized I'm not gonna do much with my camera. Then I started taking more notice on what cameras were the images of other people shoot with and stuff. I kinda got hooked on Nikon and its D80. And in the spring of 2007. I bought my first DSLR.

2. Jakim aparatem aktualnie robisz zdjęcia i jakich ustawień najczęściej używasz? / What camera & lens + camera's set do you use the most?
Używam Nikona D80 + obiektyw Nikkor 50mm 1.4 D. Używam też, choć żadko, obiektyw Nikkor 18-135mm DX do robienia zdjęć krajobrazów i z długim czasem ekspozycji.

I use a Nikon D80 + Nikkor 50mm 1.4 D lens. But, I also use, though rarely, a Nikkor 18-135mm DX lens for shooting landscapes and long exposures.

3.  Na co najbardziej zwracasz uwagę? Jakie warunki muszą być spełnione kiedy robisz zdjęcia? What do you pay attention on? Which conditions have to be kept when You take a photo?
Największą uwagę zwracam na kompozycję. Nie lubię upiększać zdjęć z powodu złej kompozycji.  Zwracam też uwagę na tło zdjęcia. Nie lubię zauważalnych rzeczy czy kolorów krzyczących zza pleców. "Circus foreground & Zen background" to moje motto. I oczywiście - ŚWITAŁO!

I tend to pay attention to composition, at most. Because I don't like to crop afterwards because of a bad composition. And I pay attention to what is in the background, I don't like noticeable stuff and colors screaming out of it. Circus foreground and Zen background, that might be my motto. Hehe. And of course - THE LIGHT!

4. Czy jest coś, co chciałabyś sfotografować najbardziej? / Is something You want to shoot the most?
Życie codzienne ubrane w urocze kolory i kompozycję z dużą ilością dobrego bokehu.

Everyday life wrapped up in lovely tones and composition with lot's of good bokeh.

5. Czy jest coś, co chciałabyś sfotografować najbardziej? / Which three of your photos are best for You?
Nie wiem, wszystkie są mi jedyne z jakiegoś konkretnego powodu. Ale jeśli miałabym stworzyć portfolio składające się z trzech zdjęć, zawarłabym w nim właśnie te:

Oh, I don't know, they are all dear to me for specific reasons! But If I had to create a portfolio of only three photos, I think I'd include these three:

- New Romantic

- Fly me to the Moon
- Blue6. Czy jest ktoś na kim się wzorujesz, kto jest Twoją inspiracją? / Is somebody who inspire You? Are You following somebody's example?
Tak, moją pełnoetatową inspiracą jest Cindy Loughridge (*Cinnamon) - ma doskonałe wyczucie kompozycji. To właśnie jest styl fotografi podziwiam najbardziej.

Yes, my all time inspiration would me Cindy Loughridge (*Cinnamon). She has a great sense of composition and her style of photography I admire the most.

7. Czy po zrobieniu zdjęć używasz foto - edytora? / Do You use any of photo - editors?

Tak, Photoshopa, Lightrooma I Gimpa. W żadnej konkretnej kolejności. Kiedy zdjęcia wydają się być nieco wyprane z kolorów, prawie nigdy nie zostawiam go bez przeróbki.

Yes, Photoshop, Lightroom and Gimp. Not in the specific order. Since raw digital images tend to be kind of washed out, I almost never leave a photo unprocessed.

8. Gdybyś miała opisać w kilku słowach czym jest dla Ciebie fotografia...? / If You had to explain in few words {photography}, how would You do this?
{Fotografia} jest zabawna, ekspresyjna, subiektywna i wyzwalająca. Dziękuję Bogu, że pokierował mnie tą drogą.

{Photography} is fun, expressive, subjective, liberating and I thank Lord for pointing me toward that direction.
Oh, Ines! Thank You again for your amazing {photo story}.

Mam nadzieję, że wywiad Wam się podobał! Ines, oprócz Flickra posiada także Tumblra i nowego bloga!- odwiedźcie ją koniecznie i dajcie znać czy Wam się podobało!
i hope, You like it, too. Ines, besides Flickr write a tumblr  & new blog, please feel invited!

miłego!
have a nice day!

Natala.

2 komentarze:

  1. Świetny wywiad, piękne zdjęcia, będę zaglądać do Ines.
    To pierwsze zdjęcie z ogonkiem - niesamowite.
    I to drugie w trawie. I to kolejne z balonami...

    OdpowiedzUsuń
  2. ciekawy wywiad i oczywiście lecę na flickera. :)

    OdpowiedzUsuń